Wizyta w Pałacu

W ostatni wtorek roku szkolnego 2015/2016 uczniowie z klas I A, I D i I E pod opieką wychowawców wybrali się z wizytą do pobliskiego Pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim. Ten XVII-wieczny pałac był przez lata ostoją kultury i tradycji polskiej na ziemiach zabranych Rzeczypospolitej. Został on przekazany państwu Polskiemu przez ostatnia przedstawicielkę rodu – księżną Izabelę Sierakowską kilkanaście lat temu.
Zanim zaczęliśmy zwiedzać pałac, ksiądz Marian Midura – proboszcz tutejszej parafii – opowiedział nam o historii waplewskiego kościoła i zabytkach w nim się znajdujących. Parafia w Waplewie jest w posiadaniu relikwii św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży, o czym dowiedzieliśmy się z dużym zaskoczeniem.
Pałac obecnie znajduje się pod opieką Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Gdańsku i jest poddawany gruntownej renowacji. Mogliśmy podziwiać już odrestaurowane pokoje (m.in. gabinet, buduar i pokój sypialny), a także ocalałe zbiory z kolekcji Sierakowskich, liczącej niegdyś ponad 400 obrazów.
Warto było poświęcić chwilę, żeby odkryć piękno i historię tuż za progiem...