Maraton pisania listów

W tym tygodniu (03 - 07 grudzień 2012) w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu rozpoczynamy "Maraton piania listów" w obronie Alesia Bialiackiego - czołowego obrońcę praw człowieka na Białorusi, jak również Przewodniczącego Centrum Praw Człowieka "Wiosna".

4 sierpnia 2011 roku został aresztowany, a 24 listopada 2011 roku osadzony w więzieniu na cztery i pół roku.  Amnesty International uważa, że uwięzienie Alesia Bialackiego ma na celu uniemożliwienie mu  dalszej działalności na rzecz obrony praw człowieka, a także uznaje Alesia Bialackiego za więźnia sumienia.

Aleś Bialacki został aresztowany za używanie prywatnych kont bankowych w Polsce i na Litwie w celu finansowania działalności swojej organizacji na rzecz praw człowieka na Białorusi. Władze Białorusi odmawiają zarejestrowania Centrum Praw Człowieka "Wiosna" od 2003 roku. Wobec braku pozwolenia na rejestrację organizacji, "Wiosna" nie może otworzyć w swoim imieniu konta bankowego na Białorusi i jest zmuszona do korzystania z kont w sąsiednich państwach, aby móc finansować swoją działalność.

Aleś Bialacki nie został poddany sprawiedliwemu procesowi sądowemu. Część zaprezentowanych dowodów pochodziła z anonimowych źródeł lub ich autentyczność była wątpliwa. W trakcie przesłuchań niektórych spośród świadków zadawano pytania niezwiązane z aktem oskarżenia, a odnoszące się do działalności Alesia Bialiackiego na rzecz obrony praw człowieka, bądź pytania dotyczące działalności samych świadków.

Wyraź swoją solidarność i poparcie dla Alesia Bialiackiego.

 

Zdjęcia: 
Logo Amnesty International
Maraton pisania listów
Maraton pisania listów

Kategoria publikacji: