"PANI WISŁAWO, PAMIĘTAMY..."

HAPPENING LITERACKI "PANI WISŁAWO, PAMIĘTAMY..."

Minął już rok od śmierci pierwszej damy polskiej poezji. Młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu postanowiła przypomnieć osobę i twórczość noblistki ulicznym happeningiem. 8 lutego na ul. Odrodzenia rozpoczęliśmy działania, które mocno zainteresowały nawet spieszących się przechodniów. Jako pierwszy zabrzmiał krakowski hejnał, potem błyskawicznie stworzyliśmy w przystankach autobusowych galerie (zdjęcia, informacje o poetce, teksty wierszy), następnie wolontariusze rozdawali przechodniom specjalny numer gazetki "Zgrzyt" w całości poświęcony Wisławie Szymborskiej. Kolejne działania to lektura wierszy laureatki Nagrody Nobla. Utwory czytali uczniowie należący do Koła Teatralnego (opiekun p. Elżbieta Błędzka – Gorzeja) i Koła Języka Ojczystego (opiekun p. Dariusz Browarczyk). Pomimo piątkowego pośpiechu i nieprzychylnej aury mieszkańcy chętnie przystawali, by posłuchać pięknych strof poezji. Recytacje przeplatane były prezentacjami piosenek, których teksty stanowiły utwory Szymborskiej. Dzięki nagłośnieniu przygotowanemu przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury muzyka zespołu Maanam czy śpiew Łucji Prus, Hanny Banaszak i Grzegorza Turnaua słuchać było prawie w całym mieście.
Najbardziej ryzykownym pomysłem happeningu była próba wciągnięcia przechodniów do wspólnej recytacji. Aby nieco ośmielić mieszkańców, przygotowaliśmy dla odważnych Szufladę Szymborskiej, z której mogli w ramach nagrody wybrać sobie dość egzotyczne upominki. Pomysł nawiązywał do słynnych loteryjek p. Wisławy. Nie zawiedliśmy się na dzierzgoniakach. Kilka osób sięgnęło po teksty, a na młodych organizatorach największe wrażenie wywarła piękna recytacja pani Kazimiery Wożniak i p. Janiny Urbanowskiej. Poza oklaskami i nagrodą z szuflady uhonorowaliśmy panie egzemplarzami najnowszego tomiku Wisławy Szymborskiej pt. "Wystarczy".
Planując happening, nie kryliśmy obaw, czy taka forma spotka się z aprobatą. Teraz wiemy, że pomysł nie był chybiony. Mądra poezja pani Wisławy pisana prostym językiem czuła się na ul. Odrodzenia jak u siebie w domu, gdyż ich autorka dla zwykłych ludzi, żyjących w pośpiechu współczesnego świata, swoje strofy tworzyła.
Warto wymienić uczniów, którzy uczestniczyli w happeningu, pokonując nie tylko tremę, ale i przejmujące zimno. Oto ci gimnazjaliści: Maciej Majewski kl. III e, Dominika Sakwińska kl. III e, Krzysztof Sinko kl. III e, Alicja Borowiecka kl. II c, Marlena Maciąg kl. III a, Martyna Bakuła kl. III a, Ola Peć kl. II b, Agata Kaniuk kl. II b, Karolina Kaniuk kl. II b, Gracjan Bączek kl. II b, Eliasz Sarnecki kl. II b

opiekunowie:
Elżbieta Błędzka - Gorzeja
Dariusz Browarczyk

Zdjęcia: 
Galeria na przystanku autobusowym
Galeria na przystanku autobusowym
Galeria na przystanku autobusowym
Uczniowie czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
Uczniowie czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
Nauczyciele czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
Dzierzgoniacy czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
Uczniowie czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
młodzież rozmawia o poetce z przechodniami
młodzież rozmawia o poetce z przechodniami
p. Kazimiera Wożniak czyta wiersz „Bal”
p. Kazimiera Wożniak czyta wiersz „Bal”
p. Browarczyk rozmawia o poetce z przechodniami
Dzierzgoniacy czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
Dzierzgoniacy czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
Uczniowie czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
Uczniowie czytają wiersze Wisławy Szymborskiej
młodzież rozmawia o poetce z przechodniami

Kategoria publikacji:

Artykuł do pobrania: