Drugie spotkanie z p. J. Namenanikiem

Drugie spotkanie Koalicji na Rzecz Rozwoju Bibliotek w Dzierzgoniu z panem Januszem Namenanikiem i panią Ingeborg Kulik Spotkanie odbyło się 5 kwietnia 2013 roku w Bibliotece Publicznej i miało następujący przebieg; • przedstawienie sobie honorowych gości; p. Ingeborg Kulik i p. Janusza Namenanika przez koalicjantów, gdyż Ci Państwo nie spotkali się nigdy wcześniej! A oboje są skarbnicą wiedzy na temat Dzierzgonia. • p. Namenanik na zewnątrz budynku zdradził nam ciekawostki na temat klasztoru reformatów i wskazał tablicę pamiątkową z XVII wieku. Ponieważ napis jest małoczytelny, p. Janusz zaproponował nam odczytanie go za pomocą techniki ścierania, czyli przyłożenie białej kartki i malowanie po niej węglem. Wówczas powstaje lustrzane odbicie tekstu. Z niego niewiele dowiedzieliśmy się, ale niezawodny p. Namenanik zdradził nam, iż jest to tablica nagrobkowa. Czyja, dowiecie się z książki? My wiemy! • po spacerze wokół klasztoru wróciliśmy na herbatę i słodycze oraz drugą część wywiadu, w której uczestniczyła p. Kulik. • gimnazjaliści zadawali pytania, np. o relacje między mieszkańcami przedwojennego i wojennego Dzierzgonia. Tu potwierdziły się wczesniejsze opowieści p. Ingeborg Kulik, iż zarówno Niemcy, jak i Polacy mają sobie wiele do wybaczenia. Przedwojenna dominacja Niemców wzrosła w czasie II wojny światowej. Sympatycy nazistów bardzo źle odnosili się do polskiej mniejszości. Z kolei Polacy po wyzwoleniu miasta wzięli odwet na Niemcach, chociażby odbierając im wyposażenie domów, a nawet przyczyniając się do ich decyzji o wyjeździe z kraju. Cytat p. Kulik „nie wszyscy Niemcy byli źli, jak i nie wszyscy Polacy byli dobrzy” znalazł potwierdzenie w materiałach zebranych przez p. Janusza. • kolejne zagadnienie zafascynowało zebranych, gdy nasi goście opowiadali o 3 domach handlowych z ekskluzywnymi towarami. Dwa z nich mieściły się przy dzisiejszym Placu Wolności (dawniej Rynek) oraz największy: Dom Towarowy Brunona Dosta przy zetknięciu ul. Przemysłowej i 1 Maja. • ciekawostką jest informacja, iż po zakupy do innych miast nie trzeba było jeździć, gdyż wszystkie towary można było dostać na miejscu. Dzierzgoń słynął z targów końskich, którym towarzyszyło wielkie święto handlowe! Za to kolej była bardzo tania i miała wiele połączeń, chociażby z Malborkiem i Olsztynem, i służyła do odwiedzania rodziny w niedzielę i święta. • ciąg dalszy wywiadu ujawnił fakt, iż przy Placu Kościuszki mieszkała elita miasta, wśród której był pomysłodawca i konstruktor elektrowni wodnej (pozostał tylko fragment przy ul. Zawadzkiego, wykorzystywany jako budynek gospodarczy) zaopatrujący tę część miasta oraz ul. Dworcową w prąd! Pani Kulik pamięta, że tu mieszkali nauczyciele, a także dyrektor szkoły, u którego po lekcjach musiała zaliczyć wiersz w języku angielskim. Była to kara za nieprzygotowanie się do lekcji! • zbieranie informacji i jej porządkowanie doprowadziło nas – koalicjantów na rzecz rozwoju bibliotek – do wspólnego, z honorowymi gośćmi, szkicu planu miasta, z uwzględnieniem omawianych budynków. Było to nie lada wyzwanie, którym podzielimy się we właściwym czasie. Spotkanie przebiegało w tak miłej atmosferze, że nie wiadomo kiedy minęły trzy godziny i przyzwoitość nakazywała wypuścić gości z budynku DOK-u. Wówczas młodzież podziękowała wiosennymi bukietami za wspólnie spędzony czas i wiele cennych informacji. Mamy zapewnienie, iż zarówno pani Ingeborg Kulik, jak i pan Janusz Namenanik spotkają się jeszcze z nami! A my – koalicjanci... – obiecujemy dalej pracować nad zgłębianiem tajników z przeszłości Dzierzgonia! Wywiad przeprowadzili następujący uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu: Alicja Borowiecka, Milena Bednarska, Martyna Bakuła i Maciej Majewski. Natomiast zdjęcia i film opracowała Martyna, a wypowiedzi gości zarejestrowała Alicja. do usłyszenia E.G.

Zdjęcia:
pamiątkowa tablica