Dzierzgoń – 725 lat praw miejskich

Dzierzgoń – 725 lat praw miejskich

                7 kwietnia 1288 r. Christburg. Helwig, komtur z Christburga zapisuje sołtysowi Bemardowi 4 włóki i sądownictwo w Christburgu. Takimi słowami rozpoczyna się tekst Aktu Lokacyjnego dla naszego miasta. Na jubileuszowy charakter bieżącego roku zwróciła uwagę na XXIII Sesji Rady Miejskiej  pani Maria Budzińska. Zaproponowała Młodzieżowej Radzie Miejskiej, by to młodzi ludzie zadbali o uczczenie tej rocznicy. MRM ogłosiła w Gimnazjum im. Jana Pawła II Konkurs plastyczny „Dzierzgoń – 725 lat praw miejskich”. Pomimo bardzo trudnego zadania (na jednym rysunku oddać tak bogatą treść) wielu gimnazjalistów spróbowało zmierzyć się z tematem. Opiekun artystyczny p. Władysław Szewczun, wraz z komisją konkursową z kilkudziesięciu prac wybrał dziesięć najlepszych.

            Radne MRM przygotowały wystawę, która miała zdobić naszą świątynię podczas świąt majowych. Otwarcie wystawy nastąpiło 30 kwietnia. Nagrody (fundator GKRPA) wręczali ks. Prałat Jan Czajkowski, p. Tadeusz Procyk – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz p. Maria Budzińska. Młodzi artyści otrzymali cenne zestawy plastyczne. Warto wymienić tych, których talent i pomysłowość nagrodzono:

Oliwia Pławska kl. I b

Anna Szewczun kl. I b

Natalia Blicharz kl. I b

Klaudia Jarzembińska kl. II b

Angelika Krauze kl. II d

Karolina Bączek kl. III a

Martyna Bakuła kl. III a

Monika Dawidowska kl. III f

Karolina Pawlak kl. III f

Krystian Kulik kl. III f

Bardzo ciekawą nagrodę ufundował p. Kazimierz Szewczun. Jedna z nagrodzonych osób będzie u boku p. Burmistrza jeden dzień sprawowała rządy w mieście.

PS – szczęście uśmiechnęło do Moniki Dawidowskiej. To w jej nagrodzie ukryte było zaproszenie do wspólnego rządzenia.

Opiekun MRM

Zdjęcia: 
Dzierzgoń – 725 lat praw miejskich

Kategoria publikacji:

Artykuł do pobrania: