Młodzieżowa RM na Święcie Europy w Dzierzgoniu i… Warszawie

Młodzieżowa Rada Miejska na Święcie Europy w Dzierzgoniu i… Warszawie

     Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. łatwo zauważyć, jak zmieniło się nasze życie od tego dnia. Podróżujemy bez paszportów po strefie Schengen, wiele osób pracuje, mieszka lub studiuje w krajach wspólnoty. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak dużo lokalnych, powiatowych, wojewódzkich czy ogólnopolskich projektów jest współfinansowanych z Brukseli. Coraz bardziej czujemy się Europejczykami.

            Święto Europy przypada 9 maja. W tym roku Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne postanowiło zamanifestować ten fakt festynem  na skwerze przed DOK – em. Organizator zaproponował, by Młodzieżowa Rada Miejska włączyła się w obchody. Uznaliśmy, iż warto co jakiś czas sprawdzać naszą wiedzę o Wspólnocie. Aby nadać konkursowi pewnego kolorytu radne MRM zbudowały drzewo poznania dobra i zła Unii Europejskiej. Owocami niebieskiego drzewa były pięcioramienne, żółte gwiazdy z flagi unijnej. Pytania były nie tylko o zalety UE, ale i o jej wady. Każdy, kto wykazał się znajomością tematu, odchodził obradowy upominkami, których fundatorem było RTI.

            Młodzieżowa Rada Miejska postanowiła jednak zamanifestować związek naszej gminy z Unią Europejską także na słynnej Paradzie Schumana. Jest ona organizowana w Warszawie już od kilku lat. Fundacja Roberta Schumana przyjęła nasze zgłoszenie, więc 11 maja wybraliśmy się do stolicy, dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego, który pokrył koszty transportu. Poza możliwością przemarszu Fundacja Schumana sfinansowała dla naszej grupy zajęcia w Muzeum Narodowym. Były one bardzo ciekawe, gdyż rzadko ma się okazję analizować obraz Bitwa pod Grunwaldem… stojąc metr przed gigantycznym oryginałem. Po zajęciach udaliśmy się na miejsce zbiórki manifestantów. Nieskromnie stwierdzimy, że nasze koszulki i napis Dzierzgoń prezentowały się efektownie. (patrz zdjęcie). Sama parada, która odbyła się na Nowym Świecie nieco rozczarowała, ale uznaliśmy, że warto w niej  było uczestniczyć, chociażby po to, by wrócić do domu z przekonaniem, iż wiele imprez w naszym mieście przygotowanych jest równie dobrze, a może i …. lepiej.

Opiekun MRM

Zdjęcia: 
Młodzieżowa Rada Miejska na Święcie Europy w Dzierzgoniu i w Warszawie
Młodzieżowa Rada Miejska na Święcie Europy w Dzierzgoniu i w Warszawie

Kategoria publikacji: