Światowy Dzień Książki dla Dzieci

Body: 

Gminna Koalicja na Rzecz Rozwoju Bibliotek w Dzierzgoniu włączyła się w obchody  Światowego Dnia Książki dla Dzieci. Ten dzień ustanowiony został w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia. Polska przewodziła czytelniczemu świętu w 1980 roku.

W tym roku gospodarzem dnia jest Irlandia, a autorką „Listu do dzieci całego świata” jest Siobhan Parkinson ; "Czytelnicy zawsze pytają pisarzy jak to się dzieje, że piszą swoje historie…skąd przychodzą pomysły? Z mojej wyobraźni. Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa historię Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów. I historia zaczyna się dziać!...”

I historia zaczęła się dziać w Dzierzgoniu! Przez cały marzec trwała zbiórka książek dla dzieci. Dzierzgońskie biblioteki zebrały łącznie 65 książeczek. Następnie grupa teatralna z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu wybrała się do Tęczowego Przedszkola, by uczcić Światowy Dzień Książki. Gimnazjalistki przedstawiły najmłodszym odbiorcom literatury inscenizację bajki H.Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko”. Uczennica klasy IIa Ada Piotrowska przeczytała historię „Zajączka Tuptusia”, a później miały miejsce kolejne niespodzianki. Wszystkim przedszkolakom rozdano kolorowanki związane z prezentowanymi opowieściami oraz przekazano dwa kosze pełne książeczek dla dzieci.

Aktorki (Aleksandra Jasieniecka, Lena Frost, Aleksandra Budzińska, Dorota Sinko, Julia Mikołajczak, Martyna Mazurek, Aleksandra Grzesiak i wspomniana Ada Piotrowska) zostały nagrodzone gromkimi brawami i czekoladowymi zajączkami. Czytelnicze spotkanie było nie tylko sympatyczne, ale i owocne. Mieszkańcy Dzierzgonia podzielili się książkami – za pośrednictwem Gminnej Koalicji - z przedszkolakami. Grupa teatralna na chwilę zmieniła repertuar klasyczny, by przygotować bajkę według Andersena. A wszystkie starania po to, aby pobudzić wyobraźnię dzieci i wywołać uśmiech na ich twarzach. Poniższe zdjęcia są potwierdzeniem, że warto organizować czytelnicze święto!

Foto: 
Brzydkie Kaczątko
Brzydkie Kaczątko
Brzydkie Kaczątko
Brzydkie Kaczątko
Zbiórka książek

Kategoria publikacji: